„Jesteś chory psychicznie”. Boli. Ale co to tak właściwie znaczy? Czy każdy „chory psychicznie” nadaje się tylko do szpitala i pokoju bez klamek? Oczywiście to bzdura! Choroba, w rozumieniu definicji Światowej Organizacji Zdrowia, to nie tylko stan kiedy mamy gorączkę, omdlewamy lub łamiemy kończynę. Chorobą także jest nadmierny stres, niepokój, złe samopoczucie. To bardzo ważny, na co dzień zapominany aspekt. Nie rozumiem dlaczego tak jest, ponieważ od tego niewinnego stresiku czy obaw zaczynają się najczęściej te poważne – w ogólnym rozumieniu – choroby.

psychoterapeuta nie przepisuje lekówNie ma się co martwić więc wizyty u psychologa lub nawet psychiatry, gdy od dłuższego czasu nie radzimy sobie z emocjami, chodzimy ciągle niewyspani, zestresowani, przerażeni jakąś sprawą lub nawet dopada nas depresja. Nasza psychika cierpi, ale to nie oznacza, że trafimy do szpitala. Często rozmowa z wykwalifikowaną osobą pozwala nam przejrzeć na oczy – zobaczyć co jest tak naprawdę ważne w naszym życiu, co robimy źle, myśląc, że właśnie to nam pomaga. Czasem trzeba zwyczajnie zwolnić tempo dla własnego dobra, czego często nie chcemy robić bo boimy się o pracę, zarobki i tym podobne – błędne koło. Zapytałabym 100 przechodniów – jak się czujesz? Część pewnie nawet by nie zareagowała, goniąc za swoimi sprawami nie dostrzegają podstawowych rzeczy. Część zaczęłaby narzekać na zdrowie, znikome jednostki przystanęłyby na chwilkę i porozmawiały, z luzem powiedziały, że wszystko w porządku. Ale czy dzisiaj ktoś może sobie pozwolić na zupełny luz, przejście się po ulicach aby celebrować swoje życie. Osobiście nie znam nikogo takiego, każdy goni za karierą, pieniędzmi, ustabilizowaniem siebie i swojej rodziny, za odniesieniem ogólno rozumianego sukcesu. Ale czy sukcesem jest wypruwanie sobie żył aby zarobić trochę więcej, zaniedbywanie międzyludzkich więzi. Po co to wszystko, skoro na końcu znajduje się samotność i choroby?

Ludzie ukrywają problemy

Jednak gdy tych samych ludzi spyta się o to czy potrzebują pomocy usłyszysz „przecież nie zwariowałem, nie potrzebuje pomocy, każdy tak robi, ty lepiej też zacznij bo zostaniesz w tyle”. Taka propozycja nawet nie da im nic do myślenia, a powinna skłonić choć na chwilę do zatrzymania się i pomyślenia nad sensem tego wszystkiego. Z jednej strony chcemy dla siebie jak najlepiej, chcemy dobrze zarabiać, mieć wspaniały dom, rodzinę, samochód, dzieci, które znakomicie się uczą. Ale jak to się mówi – nie można mieć wszystkiego, i ja w tym widzę więcej niż ziarno prawdy. Po co dąży się do dużych pieniędzy? Aby zaspokoić swoje i rodziny pragnienia. Po co? Skoro później nie ma na to czasu, a z biegiem lat nie ma nawet dla kogo bo rodzina się rozpada.

Psychoterapia – bezpieczne wsparcie

Psychoterapia pozwala zrozumieć pewne logiczne ale niedostrzegalne na co dzień procesy. Wybrać się na wizytę można w wielu miastach. Ponieważ każdy psycholog i psychiatra taką terapie może przeprowadzić. We Wrocławiu jest to możliwe i w ramach wizyty prywatnej jak i refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W drugim przypadku należy jednak wcześniej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, których we Wrocławiu jest mnóstwo i powiedzieć o co chodzi, że potrzebujemy skierowania do psychiatry lub psychologa.

Nie tylko Wrocław może się pochwalić organizowaniem indywidualnych i/lub grupowych psychoterapii. W każdym większym mieście można spytać o taka formę terapii, poszukać w Internecie grup wsparcia w konkretnym problemie. Ważne, aby zdać sobie sprawę z problemu i wiedzieć, że z każdych kłopotów można wyjść. Depresja, załamania nerwowe, przewlekły stres – to obce dla naszego organizmu, dlatego trzeba się wyzbywać czynników wywołujących te i wiele innych zaburzeń. To znacznie ułatwia nasze życie, oraz innych życie z nami.

Przykładowe strony gabinetów psychoterapii:

Psychoterapia we Wrocławiu: http://terapia-slowinski.pl – psychoterapia za pomocą metody Gestalt
Psychoterapia w Krakowie: http://krakow-psychoterapia.com – gabinet psychoterapii prowadzący leczenie różnymi metodami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *