Depresja to w Polsce temat tabu, a na świecie, choć częściej podejmowany to jednak nadal budzący poczucie wstydu i winy. Mało kto wie, że w Polsce coraz więcej osób cierpi na tą chorobę – tak, to choroba, choroba, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i niestety bez odpowiedniego leczenia przybiera tylko coraz gorszych odcieni. Zaczyna się niewinnie, gorsze dni, nie mamy na nic ochoty, wyjścia ze znajomymi nie sprawiają nam radości, mamy ochotę zamknąć się w czterech ścianach i nigdzie nie wychodzić.

Pierwsze objawy depresji

Wielu z nas zwala to na pogodę, prześmiewczo wmawia sobie jesienną chandrę. Owszem, depresja również bywa sezonowa, na którą duży wpływ ma między innymi pogoda. Jednak całoroczna depresja jest bardzo poważnym problemem, wiele niewyleczonych przypadków kończy się nawet samobójstwem. Jak sobie z nią radzić? Największy problem mają osoby mieszkające w małych miasteczkach lub na wsi. Tam tego typu schorzenia są bardzo źle respektowane przez otoczenie dlatego tym trudniej cierpiącej osobie pomóc, sama też nie wie co ma zrobić. W większych miastach czy metropoliach (Warszawa, Kraków, aglomeracja Śląska) zachowana jest zwykle anonimowość, można udać się do jednego z wielu gabinetów i mało kto zauważy, że idziemy do psychiatry lub psychologa.
Niestety te dwie dziedziny kojarzą się negatywnie. W walce z depresją nieodzowna jest siła psychoterapii. Zwykła rozmowa o problemie daje choremu dużą ulgę, nie zawsze na początku, ale z czasem pomaga nieco wyjść z problemu, spojrzeć na niego z dystansem.

Psychoterapia w depresji

Psychoterapia może być indywidualna – z osobą, która prowadzi nasze leczenie, lub grupowa. Grupowa psychoterapia osiąga najlepsze rezultaty. Spotkanie ludzi, którzy mają ten sam problem pomaga wyjść z choroby znacznie szybciej. Na tego typu spotkaniach nie raz zostają nawiązane wieloletnie przyjaźnie. Wspólny problem i ból bardzo silnie wiążą ludzi. Daje poczucie tego, że nie jesteśmy jedyną osobą na ziemi z tym problemem. Przede wszystkim grupa biorąca udział w psychoterapii rozumie się, wie jak to boli, z czym depresja się wiąże. To najlepsze co można dać osobie cierpiącej na depresje. Wsparcie i zrozumienie. Niejedna osoba uważa, że rozmowa z taką osobą jest łatwa, że wystarczy poklepać po ramieniu, przytaknąć głową, że się rozumie i współczuje. Tu nie chodzi o żadne współczucie, a wsparcie.  Osoby z depresją bardzo się z nią kryją. To często osoby uśmiechnięte, miłe, których byś o to nie posądził. Jednak za tą uśmiechniętą maską kryje się ogromny problem.

Zrozumieć chorego na zaburzenia depresyjne

Choroba najczęściej jest wypadkową jakiegoś zdarzenia. To może być śmierć lub choroba kogoś bliskiego, utrata pracy lub też zachowanie drugiej osoby, które w tą chorobę wpędza. Ktoś, kto notorycznie wpaja do głowy, że jesteśmy bezwartościowi, beznadziejni sprawia, że tacy się właśnie czujemy. Zdarza się też dodatkowo przemoc fizyczna i osoba, która nie wie jak sobie poradzić na tym etapie zaczyna cierpieć na depresję. Osoba cierpiąca na depresję czuje się gorsza, odosobniona ze swoim problemem a wcale taka nie jest, dopiero grupowa terapia pozwala jej otworzyć oczy i zobaczyć, że takich osób jak ona, z brakiem poczucia własnej wartości, ze smutną przeszłością jest wiele.

Przy redagowaniu artykułu korzystaliśmy z informacji udzielonych przez gabinet psychoterapii, zajmujący się m.in. leczeniem stanów lękowych oraz depresji z Krakowa: http://krakow-psychoterapia.com


One Comment

  1. Posted Luty 13, 2015 at 2:13 am | Link do komentarza

    Brałem udział w takiej psychoterapii grupowej. Faktycznie zdziałała cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *