Problem wypadania włosów dotyka osoby w różnym wieku – zarówno młodych mężczyzn jak i kobiety po menopauzie lub cierpiące na zaburzenia hormonalne. Leczenie wypadania włosów często jest rozpoczynane przez podawanie sterydowych środków powstrzymujących proces 5-alfa-reduktazy przekształcającej testosteron w jego bardziej aktywną, szkodliwą dla cebulek włosowych formę – 5-alfa-dihydrotestosteron, mimo iż w bardzo wielu przypadkach wystarczyłyby znacznie mniej inwazyjne środki naturalne.

man-446077_1280

Naturalne sposoby na wypadanie włosów: dieta

Poprzez odpowiednio dobraną dietę jesteśmy w stanie ograniczyć poziom testosteronu w organiźmie, co przełoży się w efekcie na obniżenie poziomu DiHydroTestostronu. Jednym ze sposobów jest przejście na dietę zawierającą wysokie ilości białka sojowego – naukowcy w trakcie badań nad białkami sojowymi zauważyli znaczący spadek poziomu testosteronu, sięgający nawet 25%, u mężczyzn spożywających białko sojowe w ilości przekraczającej 50g na dobę.

Należy również zadbać o dostarczanie wystarczających ilości pierwiastków takich jak cynk, żelazo i biotyna. Ważne jest również zapewnienie wystarczających ilości kwasów tłuszczowych Omega 3 – których doskonałym źródłem mogą być na przykład ryby.

Czynniki środowiskowe sprzyjające wypadaniu włosów

Podstawowym czynnikiem wpływającym na pojawianie się problemu nadmiernego wypadania włosów jest… stres. Tzw. „cichy zabójca” w tym przypadku okazuje się świetnym niszczycielem cebulek nasych włosów. Również szereg innych czynników wpływa na nadmierną utratę włosów: wystarczy tu wymienić częste nagłe zmiany temperatury (przykładowo: wyjście z klimatyzowanego samochodu na upał), palenie papierosów a także wpływ promieniowania UV (szczególnie zauważalny latem)

Wpływ chorób

Ciężkie choroby leczone chemioterapią, zatrucia metalami ciężkimi czy choroby ogólnoustrojowe – w tym w szczególności nadczynność i niedoczynność tarczycy – mogą doprowadzić do szybkiej utraty włosów. W tych przypadkach jednakże częstokroć po ustąpieniu objawów chorobowych udaje się włosy odzyskać. Choroby skóry z kolei przyczyniają się do zwiększenia wypadania włosów w długim okresie – przykładem tu mogą być różnego rodzaju grzybice skóry, łojotowkowe zapalenia skóry czy inne długotrwałe przetłuszczanie się skóry głowy.

Niesterydowe środki na wypadanie włosów

Niesterydowe środki na wypadanie włosów to produkty, których skuteczność opiera się na działaniu oczyszczającym i leczniczym skóry głowy, dostarczaniu substancji odżywczych dla cebulek włosowych i włosów, a także – w wybranych środkach – na dostarczaniu środków blokujących dostęp DHT do cebulek włosowych. Wśród środków które są dostępne na polskim rynku godne uwagi są produkty na wypadanie włosów firmy Nisim, które cechuje stosunkowo niski miesięczny koszt stosowania (poniżej 40 zł / mc), oraz… znany głównie z leczenia chorób skóry Nizoral. Ten ostatni jednak nie jest zalecany do częstego stosowania, a jego działanie przeciw wypadaniu włosów ogranicza się do skutecznego leczenia skóry głowy takich jak łojotowe zapalenie skóry.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *