O tym, że otoczenie w którym przebywamy ma znaczenie dla naszego samopoczucia nie trzeba nikomu mówić. Znaczenie ma zarówno układ pomieszczeń w których przebywamy, jak i np. kolorystyka ścian. O wpływie barw na nasze samopoczucie napisano szereg książek i opracowań naukowych, których przeczytanie zapewne uratowałoby niejednego dentystę przed pomalowaniem ścian gabinetu na pstrokaty, żółty lub pomarańczowy kolor.

Chińska szkoła aranżacji wnętrz – Feng shui

Feng (wiatr) i shui (woda) to dwa elementy, które w kulturze Chin nierozwiązalnie łączą się z dobrym zdrowiem. Samo Feng Shui to z kolei starożytna – o historii sięgającej ponad trzech tysięcy lat wstecz – sztuka aranżacji wnętrz pochodzącą z Chin.

U podstaw Feng Shui leży taoistyczne przekonanie, według którego świat wypełnia energia (chi), a znajdujące się w pomieszczeniach meble, dodatki i akcesoria powinny umożliwiać tej energii swobodne krążenie po domu, co ma zapewnić z kolei mieszkańcom dobre samopoczucie, zdrowie oraz ogólną pomyślność.

Wykonanie aranżacji mieszkania zgodnie z regułami obowiązującymi w feng shui jest stosunkowo dużym wyzwaniem dla osoby przyzwyczajonej do tradycyjnego, europejskiego stylu mieszkania w którym gromadzimy wiele, często nieużywanych przedmiotów Dlatego też warto w takim przypadku skorzystać z usług doświadczonego projektanta wnętrz – takowych znajdziemy w każdym większym mieście – Krakowie, Katowicach czy Warszawie – który pomoże nam zaaranżować „zdrowe” mieszkanie przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcjonalności.

vis2

A co jeśli „Feng Shui” nam nie odpowiada?

Niekoniecznie przecież musimy kierować się zasadami z dalekiego wschodu. W takim przypadku warto przynajmniej zadbać o właściwe nasłonecznienie mieszkania (przez odpowiedni dobór rolet, zasłon, firanek), tak aby nie tracąc nic na prywatności, nasze mieszkanie wypełnione było dobroczynnym światłem słonecznym. Zdecydowanie warto poświęcić uwagę również na odpowiednio dobraną paletę barw w naszym mieszkaniu czy biurze.
Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem używanie np. żółtego koloru w gabinecie dentystycznym – taka barwa u wielu osób może prowadzić do niepotrzebnej irytacji. Jednak ten sam żółty kolor może bardzo dobrze się sprawdzić w naszej sypialni, gdzie będzie nas pobudzać do działania. Niezależnie od wszystkiego, warto również postawić w ramach współpracy z architektem wnętrz na ich wizualizację, która pozwoli nam szybko zorientować się w tym, jak nasze wybory będą się sprawdzały w naszym życiu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *